Leírás
Huzal szeg
A szeg számos formában, leggyakrabban húzással készül. A faanyaghoz használt huzalszeg általában lágyabb, 0,1% széntartalmú acélból húzzák.
Az építészetben, építkezésben és famegmunkálásban, valamint a gépiparban használt szeg (nem szakszövegekben sokszor szög) tű alakú, hegyes, átmérőjéhez képest hosszúkás, kemény fémből, acélból vagy valamilyen ötvözetből készült eszköz, amelynek rendeltetése két vagy több testet egymáshoz rögzíteni.
Anyagfelhasználás
Régebben vasból kovácsolással készítették, de napjainkban a szegek acélból készülnek, gyakran korrozióvédő bevonattal, amely rossz időjárási körülmények, vagy korrozív környezet esetén is megakadályozza a szeg elrozsdásodását.
A faanyagokhoz használt szeget általában lágyabb acélból (kb. 0,1% széntartalmú, időnként szilikont vagy magnéziumot is tartalmazó acélötvözetből) készítik, a betonba vagy falba verhető szeget széntartalma magasabb (0,5-0,75%). Az asztalosok, kerékgyártók, vagy vargák használtak fából készült szegeket is – napjainkban a csak fából készült épületek építésénél is ezeket alkalmazzák.
Hogyan használjuk?
A szegeket általában kalapáccsal, sűrített levegővel működő szegbelövővel vagy pedig kis robbanótöltettel juttatják a helyükre. A szegek különféle anyagokat rögzítenek egymáshoz, a szeg tengelyével párhuzamos irányban a szeg és a rögzítendő anyag közötti súrlódási ellenállás, míg erre merőleges irányban a szeg nyírási ellenállása akadályozza meg az anyagok elmozdulását. A szeg fejének speciális kialakítása vagy a szeg elgörbítése akadályozza meg a szeg meglazulását.
A szegeket számos formában, leggyakrabban húzással készítik. A szeghez hasonló eszköz még a gombostű, a rajzszeg, az ácskapocs. A magyar nyelvben számos, a rendeltetését jelző összetett szóban feltűnik: derékszeg a szekérben, járomszeg, koporsószeg, zsindelyszeg, lécszeg, sínszeg, patkószeg, kerékszeg, rúdszeg, tengelyszeg, sasszeg, kalapos szeg,[1] valamint csapszeg, rögzítőszeg, kúposszeg, simaszeg, illesztőszeg, szegecsszeg, hasított szeg, stb.
Sarokvas
Az erősített sarokösszekötő lemez nagy teherbírást igénylő rögzítésre szolgál. Az erősítő bordának köszönhetően a sarokösszekötő lemez rendkívül stabil és erős.
– Nagy teherbírást igénylő sarokkötésekhez.
– Felcsavarozással szerelhető.
Hatlapú anya
Anyagösszetétel: n8-as minőségű acél
Felületkezelés: Beltéri bevonatos – galvanikusan horganyzott
Környezeti feltételek: Száraz beltéri környezetek (C1) és ideiglenes páraképződésű beltéri környezetek (C2) – A horganyzás révén korrózióálló.
Fakötésű alátét
- Acél
- Horganyzott
Oszloptartó
Az oszloptartó a fa oszlopok rögzítésére szolgál a beton felülethez. Több féle kivitelben forgalmazzuk. Létezik belőle betonozható és lefúrható változat. Vannak fix méretűek és utólagosan állítható kivitelek is.
Ácskapocs
Az ácskapocs általános kötőelem az ácsmunkák során. A munka részét képző bármely szerkezetépítésnél szükség lehet rá ideiglenesen vagy véglegesen, tető szerkezet csomópontoknál vagy akár zsaluzatoknál, állványoknál. Az ácskapcsot kb. 3 KN húzóerőre lehet igénybe venni. Nyomó erő felvételére nem alkalmas, mert kilazulhat és kieshet, ezért csak úgy helyezhetők el, hogy húzáson kívül más igénybevétel ne érje.
Menetes szál
A menetes szál tulajdonképpen egy anya, aminek nincs feje. Akár önmagában is felhasználható/beépíthető anya és alátét segítségével. Szükség esetén fel is darabolható kisebb egységekre, amennyiben nincs szükség az 1 méteres hosszra. Horganyzott menetes szálaink akár kültéri, akár beltéri munkálatokhoz használhatók.
Amennyiben csavart keres, kérjük kattintson ide.