Leírás
Lazúr
A lazúr egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a kezelt fa felület erezetét festés után is láthatjuk. Teljesen mindegy, hogy milyen színt választunk, ez a tulajdonság mindegyikre érvényes. Vékonylazúrból a Milesi termékeket forgalmazzuk. Bővebben itt olvashat róluk. Felhordásukat ecsettel javasoljuk.
Sokféleképpen csoportosíthatjuk a lazúrokat:
- Színes és színtelen
- Vékony- és vastaglazúr
- Kültéri és beltéri
- Vízbázisú és oldószeres
- Szintetikus és természetes alapú
Ha lazúr, akkor melyik?
Az említett csoportosítások alapján vegyük végig, hogy mit érdemes tudni az egyes lazúr fajtákról.
A lazúr színe.
A színtelen lazúrt nem ajánljuk kültéri használatra, mert a benne található színező pigmentek védik a fát az UV sugárzástól. Minél több benne a pigment, annál jobban ellenáll a sugárzásnak, annál tartósabb. A sötét lazúrok akár 8-10 évig is védenek, míg a világos színeket akár 2 évente újra kell festeni.
Vastag- vagy vékonylazúr?
Vékonylazúrt minden fa felületre használhatsz, de a vastaglazúrral oda kell figyelni. A vastaglazúr csak mérettartó szerkezetekhez ajánlott, ugyanis ahol még minimálisan mozgásban van a fa, ott megrepedezhet és bizonyos esetekben lehámlik. A vastaglazúr nem olyan rugalmas, mint vékony társa.
Kültéri vagy beltéri?
Bár elég egyértelműnek tűnik a válasz, de mégsem ismeri mindenki a kettő közti különbséget.
A beltéri lazúrt azért nem érdemes kültéren használni, mert nem bírja az időjárás viszontagságait.
A kültéri lazúrok viszont veszélyt jelentenek az emberi szervezet számára beltérben. Ez azért van, mert a kültéri lazúrok az esetek többségében olyan mérgező anyagot tartalmaznak, amelyek miatt tilos beltérben használni.
Tehát nagyon fontos, hogy amit beltérre használsz, az biztosan beltérre szánt lazúr legyen.
Vízbázisú vagy oldószeres?
Ez az összehasonlítás a lazúr összetételére vonatkozik. A vízbázisú lazúr oldószere a víz.
Fontos tudni, hogy a vízbázisú lazúr nem egyenlő a környezetbarát lazúrral. A vízen kívül még sok más, a környezetre ártalmas anyagot tartalmaz. Soha ne öntsük a lefolyóba a festéket.
Az oldószeres lazúrok oldószer segítségével alkotnak megfelelő elegyet. Itt azt kell tudni, hogy az oldószer miatt minden esetben károsak a környezetre és az egészségre. Természetesen léteznek olyan lazúrok, amik oldószeresek, de mégsem jelentenek kockázatot a környezetükre.
Szintetikus vagy természetes
Ez a csoportosítás is a lazúr összetételére vonatkozik. Az elmondható, hogy a természetes összetételű lazúrok környezetbarát festékek. Használatuk biztonságosabbak szintetikus társaiknál. Ami biztos, hogy amíg a természetes festékek gyártói tételesen megnevezik az általuk készített lazúrok összetevőit és ezt közzéteszik, addig a szintetikus festékgyártók ezt nem teszik.
A lazúrok tulajdonságait nézve számos esetben a természetes lazúroké kedvezőbbek, mint a szintetikusoké. A hámlás vagy lepergő jelenség, ami elég jellemző a szintetikus lazúrok esetében.
A természetes lazúrok természetes gyantákat tartalmaznak, amelyek molekulái sokkal kisebbek a szintetikus gyantákénál. Következésképp a lazúr rugalmasan együtt mozog a fával. A természetes lazúrok óriási előnye, hogy sosem fog a fáról leperegni, lehámlani. Későbbiekben a felfrissítés nagyon egyszerű, csiszolás nélkül vékonyan átkenjük a fafelületet.